Ves al contingut
Terrindus

Sòl d'activitat econòmica · Catalunya

Tot el sòl industrial de Catalunya, parcel·la a parcel·la.

Terrindus és un cens de les parcel·les de sòl industrial, logístic i de serveis de tot el país. Per a cada una diu dues coses: si s'hi pot construir, i què hi ha a sobre avui. Tot a partir de dades públiques, creuades i posades al dia cada setmana.

71.057parcel·les de sòl d'activitat
38.924 hade superfície classificada
947municipis, tot Catalunya
6.690parcel·les edificables ara o aviat, lliures o en conreu

Dues preguntes per a cada parcel·la

Un cens no és un llistat d'ofertes. Terrindus no té preus ni anuncis: té el territori sencer, amb el que diu el planejament i el que es veu des de l'aire.

Com està urbanísticament

El nivell de disponibilitat: si s'hi podria construir ara, d'aquí a poc, d'aquí a molt o mai. Surt del Mapa urbanístic de Catalunya, del planejament derivat i del cadastre.

  • A · Disponible sòl urbà consolidat, edificable ara
  • B · Curt termini sector urbanitzat o a punt
  • C · Planificat sector amb pla aprovat, pendent d'urbanitzar
  • D · Potencial sòl urbanitzable sense pla derivat

Què hi ha a sobre avui

L'estat físic: res, un camp en conreu, una campa, una construcció menor o una nau. Mirat al LiDAR i a l'ortofoto més recent de l'ICGC per models de visió artificial, i contrastat amb la declaració agrària i el cadastre.

  • Vacant sense res a sobre
  • Cultivat camp en conreu actiu
  • Ocupat campa, aparcament, estocs
  • Construcció menor caseta, cobert
  • Edificat nau o edifici, amb l'alçada del LiDAR

Bosses de sòl

Tres solars de 2.000 m² que es toquen són, per a qui busca espai, una peça de 6.000 m². Terrindus agrupa les parcel·les contigües i diu quant espai continu hi ha, i quant n'hi ha de lliure.

Planejament nou

Cada setmana llegeix el Registre de planejament urbanístic de Catalunya i situa al mapa els plans nous que creen, amplien o treuen sòl d'activitat, abans que arribin al mapa urbanístic oficial.

Per a qui compra

A cada fitxa, un resum del que importa: la forma, el sostre que permet el pla, les parcel·les veïnes lliures, la connexió elèctrica, les limitacions (inundabilitat, espais naturals, retalls) i l'activitat del voltant.

Com funciona

Dades que ja existeixen, però que ningú havia creuat parcel·la a parcel·la.

  1. Fonts públiques

    Cadastre, Mapa urbanístic de Catalunya (MUC), planejament derivat, Registre de planejament (RPUC), LiDAR i ortofotos de l'ICGC, declaració agrària (DUN), polígons d'activitat (SIPAE), xarxa elèctrica i llum nocturna, entre d'altres.

  2. Creuament i classificació

    Cada parcel·la cadastral de sòl d'activitat rep un nivell de disponibilitat, un estat físic, una bossa i un conjunt de marques (sota la parcel·la mínima, retall, annex d'una nau veïna, inundable). Les xifres són elaboració pròpia.

  3. Una eina per explorar-ho

    Mapa amb les naus en 3D, cercador per polígon, municipi o referència cadastral, estadístiques de la selecció i la fitxa completa de cada parcel·la, amb l'ortofoto actual i la de l'any del vol LiDAR per comparar.

  4. Al dia

    El planejament nou s'incorpora cada setmana; la resta de fonts, a cada publicació. Cada fitxa diu la data de les dades que fa servir.

Per a qui

Empreses que busquen on instal·lar-se

Quant sòl edificable hi ha a prop d'una autopista, d'un port o d'un polígon concret, de quina mida, i si és lliure o en conreu. Sense esperar que algú el posi al mercat.

Promotors i inversors industrials

Bosses de sòl contigu, sostre que permet el planejament, parcel·les veïnes, sectors a punt d'urbanitzar i plans nous que obren sòl. Per decidir on mirar abans de trucar a ningú.

Ajuntaments i agències de desenvolupament

El sòl d'activitat del municipi o la comarca, comparat amb tot Catalunya: quant n'hi ha, quant és lliure, quant està planificat i on. Una base comuna per atendre qui demana espai.

Les dades, en xifres

Sòl d'activitat econòmica de Catalunya segons Terrindus. Elaboració pròpia a partir del cadastre, el MUC i el LiDAR.
Nivell de disponibilitatParcel·lesHectàrees
A · Disponible7.6082.554
B · Curt termini2.4121.108
C · Planificat1.8071.102
D · Potencial3.9763.693
X · Edificat46.75118.503
E · Fora del sòl d'activitat8.50211.960
Total71.05738.924

Sense edificar (A a D): 15.803 parcel·les i 8.457 ha. Edificables ara o aviat i lliures o en conreu (A i B): 6.690 parcel·les i 2.298 ha, en 6.095 bosses de sòl contigu. Xifres de la darrera publicació.

Vols veure-ho amb les teves zones?

L'accés a Terrindus és per invitació. Demana una demo i te l'ensenyem sobre els municipis o els polígons que t'interessin, o demana informació i t'escrivim.

Sense compromís. Només fem servir les dades que deixis per respondre't.